Népzenétől volt hangos a csűrszínház! Vasárnap szervezték a 12. Orgona Néptáncfesztivált Egriben - Képgaléria


Folytatódott a szép egri hagyomány: vasárnap a Szatmár Megyei Tanács, a Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont, Egri Polgármesteri Hivatala és Helyi Tanácsa, valamint a Fűzfa Egyesület égisze alatt működő Egri Csodaszarvas Néptáncegyüttes közös szervezésében 12. alkalommal kerül megrendezésre az Orgona Néptánc Fesztivál.
Az eseménynek az közelmúltban épült csűrszínház adott otthont, kiváló helyszínt biztosítva a néptáncosok számára.
A fesztivál 14 órakor a néptánccsoportok felvonulásával vette kezdetét, majd 16 órától sor került a hivatalos megnyitóra, majd a táncbemutatókkal folyatódott a gálaműsor.
A megnyitó alkalmával elsőként Szabó Elek polgármester köszöntötte a résztvevőket, az Egribe érkezett néptánccsoportokat, kiemeltképp azt a két, Csángó-földről érkezett csapatot, akiknek egy nappal korábban kellett elindulniuk, hogy itt lehessenek. Köszöntő szavai után az identitástudat és az identitás megtartásának fontosságát hangsúlyozta a polgármester. Elmondta, a népzene és néptánc szerves része magyar önazonosságunknak, így egy ilyen rendezvény kiváló alkalom hagyományaink ápolása és művelése számára. Hozzátette, a rendezvénynek otthont adó csűrszínház is mára teljes mértéken bekerült a helyi köztudatba, ezért már csak rendezvényekkel kell megtölteni ezt. Aki pedig ötlettel áll elő, annak örömmel rendelkezésére is bocsátják ezt a kiváló helyszínt.
A polgármester üdvözlő szavait Pataki Csaba megyei tanácselnök beszéde követte: „Bár idén az orgona korábban virágzott, a 12. Egri Orgonafesztivált idén is szebbnél szebb népviseletbe öltözött fiatalok tánca töltöti meg. Jöttek tánccsoportok a szomszédos megyékből és jöttek a Kárpátokon túlról egyaránt, de bárhonnan is érkeztek, egyben mind hasonlóak velünk: magyar ritmusra táncolnak, akárcsak mi itt, Szatmárban. Most még keskeny út vezet az egri csűrszínházhoz, jövőre viszont már teljesen felújított és korszerűsített utakon várjuk vendégeinket. Gratulálok a szervezőknek és a kezdeményezőknek, őrizzük és gyarapítsuk hagyományainkat ezer évig még, a vendégeink pedig vigyék jó hírünket szerte a nagyvilágba” – fogalmazott Pataki.
Ezt követően Nagy Szabolcs parlamenti képviselő lépett a hallgatóság elé: „Köszöntöm a közelről és távolról érkezett vendégeket! Az Egri Orgona Néptáncfesztivál remek alkalmat teremt arra, hogy felelevenítsük hagyományainkat, és népszerűsítsük azokat. Hálás vagyok, hogy itt lehetek, és sok sikert kívánok a folytatásban is Szabó Elek polgármesternek és az RMDSZ csapatának, akik június 9-én nemcsak hagyományainkat, de a községet is szeretnék megőrizni!” – hangzott el a parlamenti képviselő beszédében.
A felszólalók sorában utolsóként László Róbert, a Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont igazgatója köszöntötte a táncosokat, majd a szatmári multikulturalitás szépségét méltatta és ennek fontosságát hangsúlyozta. Majd hozzátette, ahogyan az elmúlt évtizedben, úgy a jövőben is szeretnék a Megyei Tanáccsal karöltve támogatni ezeket a rendezvényeket, hogy Szatmár megye sokszínű kultúrája és hagyományai még sokáig virágozhassanak. Külön köszönetet mondott a fesztivál megálmodójának, Szarvas Károlynak, aki minden évben szívét-lelkét beleadja abba, hogy ez a néptáncfesztivál megvalósulhasson és színvonalával hírét vigye megyénknek szerte a vidéken.
Ifj. Szarvas Károly munkásságát méltatta ez után Tóth Klára műsorvezető is, aki elmondta, mióta 12 évvel ezelőtt ez a kezdeményezés valóra vált, azóta folyamatosan nőtt az érdekélődés a fesztivál iránt és évről évre több és több néptánccsoport vesz részt az eseményen.
A beszédek és méltatások után azonban hamar megkezdődött a táncgála is, a néptánc együttesek egymást váltva foglalták el az egri csűrszínház színpadát.
A fellépők sorát az egri Csodaszarvas Néptáncegyüttes és az egri Csűry Bálint Általános Iskola I. osztályosai szatmári táncokkal nyitották, majd következett a szilágycsehi Berkenye Néptánccsoport (dél-alföldi táncok), a szilágyszéri Kukurók Néptánccsoport (szilágysági táncok), a bákói Szeret Néptáncegyüttes (moldvai táncok), a zilahi Terbete Néptáncegyüttes (tyukodi táncok), a szárazberki Lehajló Rozmaring Néptánccsoport (Nyárád-menti táncok), a szilágycsehi Berkenye Néptánccsoport (szilágysági táncok), a Kerek Alma Falapi Hagyományőrző Csoport, Magyarfalu (moldvai táncok), ismét a szilágyszéri Kukurók Néptánccsoport (szatmári táncok), a zilahi Terbete Néptáncegyüttes (rábaközi táncok), a Szamoshát Néptáncegyüttes (népdalok, szilágysági táncok), a mezőmadarasi Árvalányhaj Néptánccsoport (mezőmadarasi táncok), a szárazberki Lehajló Rozmaring Néptánccsoport (szatmári táncok), a mezőmadarasi Árvalányhaj Néptánccsoport (Küküllő menti táncok); a zilahi Terbete Néptáncegyüttes (tövisháti táncok). A gálát szintén a házigazdák, az egri Csodaszarvas Néptáncegyüttes produkciója zárta, akik gömöri táncokat adtak elő.
A hangulat fantasztikus volt, odakinn készült a gulyás, a miccs és a kürtős kalács, az időjárás pedig nyáriasan kellemes volt a rendezvény egész ideje alatt.
A néptáncfesztivált a 19 órától kezdőd moldvai táncház zárta, a bákói, magyarfalui táncosok közreműködésével és Kádár Elemér vezetésével.
Az esemény támogatója a Communitas Alapítvány volt.